Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl

» Historia Audi

Obecnie Audi to jedna z najbardziej znanych marek samochodowych na świecie. Niemiecki producent jest obecny na rynku już od ponad 100 lat. Historia znaczka Audi jest jednak bardzo skomplikowana. Nie zawsze wszystko układało się po myśli właścicieli. Jak zaczęła się historia Audi? Na długo przed tym, aż pojawił się znany dzisiaj znaczek Audi, w niemieckiej […]

Artykuł Historia Audi pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.


Obecnie Audi to jedna z najbardziej znanych marek samochodowych na świecie. Niemiecki producent jest obecny na rynku już od ponad 100 lat. Historia znaczka Audi jest jednak bardzo skomplikowana. Nie zawsze wszystko układało się po myśli właścicieli.

Jak zaczęła się historia Audi?

Na długo przed tym, aż pojawił się znany dzisiaj znaczek Audi, w niemieckiej Kolonii, August Horch postanowił rozpocząć produkcję ekskluzywnych samochodów. Miało to miejsce już w 1899 roku, wtedy właśnie powstała firma Horch, zawdzięczająca nazwę nazwisku swojego założyciela. Początkowo firmie dobrze się wiodło, niestety nie trwało to długo. Już dekadę po rozpoczęciu produkcji pojawiły się poważne problemy finansowe, dodatkowo Horch popadł w konflikt ze współpracownikami. Ostatecznie był zmuszony odejść z własnej firmy, co skłoniło go do założenia nowej spółki. Nie mogąc nazwać nowej firmy swoim niemieckim nazwiskiem, z powodu nieprzychylnej decyzji sądu, zdecydował się użyć łacińskiej jego wersji. Brzmi ona „Audi” i oznacza „słuchaj”.

audi

Czasy Wielkiego Kryzysu

W czasach Wielkiego Kryzysu sprzedaż samochodów Audi znacząco spadła. Problem dotyczył również wielu innych producentów samochodowych, którzy ostatecznie zdecydowali się połączyć siły. Tym samym w 1932 roku doszło do zjednoczenia takich firm jak: Audi, Horch, DKW i Wanderer. Spółka przyjęła nazwę Auto Union, a symbolem marki zostały 4 splecione koła, czyli dzisiejszy znaczek Audi.

Czasy wojny i ich konsekwencje

W czasie II wojny światowej Auto Union skupiło się na produkcji wyposażenia wojskowego. Zaniedbano produkcję samochodów, która zresztą już kilka lat przed wojną była mocno ograniczona. Po zakończeniu wojny Auto Union nie udało się odzyskać wcześniejszej pozycji rynkowej. Fabryki w Zwickau znalazły się na terenie NRD, przez co państwo dokonało ich przejęcia. Firma odrodziła się dopiero w 1949 roku, kiedy to zarejestrowano ją w RFN. Następnie, w 1958 roku, przejęcia Auto Union dokonał Daimler-Benz, aby ostatecznie sprzedać produkcję Volkswagenowi, który zaczął korzystać z głównego zakładu w Ingolstadt w 1965 roku. Znaczek Audi pojawiał się na drogach przez wszystkie te lata, jednak dopiero Volkswagen wznowił produkcję aut pod tą właśnie nazwą. Ostatecznie, Audi jako określenia marki, a nie tylko poszczególnych modeli samochodów, używa się od 1985 roku.

Audi dzisiaj

Obecnie znaczek Audi jest wszechobecny, a producent należy do najbardziej cenionych na świecie. Marka wciąż przynależy do koncernu Volkswagena, a fabryki produkcyjne znajdują się w różnych częściach świata. Audi to dzisiaj zarówno samochody sportowe, auta miejskie, jak ekskluzywne limuzyny.

Artykuł Historia Audi pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.

Wed, 22 Aug 2018 08:58:55 +0000


» Co dolega Audi A3?

Marka Audi od zawsze cieszyła się sporą popularnością wśród polskich kierowców. Szczególnie upodobali oni sobie model A3, głównie ze względu na kompaktowe rozmiary, bardzo dobre prowadzenie, solidność oraz komfort w przystępnej cenie. Ten ekskluzywny mały samochodzik miejski pomimo ogromnych walorów ma również swoje wady, które mogą przysporzyć sporo problemów podczas codziennej eksploatacji. Co pod maską? […]

Artykuł Co dolega Audi A3? pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.


Marka Audi od zawsze cieszyła się sporą popularnością wśród polskich kierowców. Szczególnie upodobali oni sobie model A3, głównie ze względu na kompaktowe rozmiary, bardzo dobre prowadzenie, solidność oraz komfort w przystępnej cenie. Ten ekskluzywny mały samochodzik miejski pomimo ogromnych walorów ma również swoje wady, które mogą przysporzyć sporo problemów podczas codziennej eksploatacji.

Co pod maską?

Model Audi A3 wszedł do produkcji w 1996 roku, stając się hitem w segmencie niewielkich miejskich aut kompaktowych. Na płycie podłogowej tego modelu zbudowano później m.in. VW Golfa IV oraz Audi TT. Trzecia generacja Audi A3 oznaczona emblematem 8V miała swój debiut w 2012 roku. Wszystkie generacje Audi A3 można kupić zarówno z silnikiem benzynowym, jak i jednostką napędową typu diesel. Trzecia generacja oferuje silniki benzynowe o pojemności 1,2 – 1,8 (105 – 180 KM) oraz silniki diesla 1,6 – 2,0 (105 – 184 KM).

Omijaj szerokim łukiem

Według ekspertów, kupując Audi A3 powinno się unikać silników benzynowych wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa oznaczanych symbolami FSI oraz TFSI. Mają one bowiem problem ze zbierającym się nagarem w komorze spalania, co może spowodować z czasem uszkodzenie głowicy silnika. Pomimo tego, że części do Audi A3 są powszechnie dostępne, to ceny nowej głowicy nie należą do najmniejszych, a naprawa uszkodzonej lub zakup używanej nie zagwarantuje na dłuższą metę prawidłowego działania jednostki napędowej.

W przypadku silników wysokoprężnych odradza się kupowanie modeli z silnikiem o oznaczeniu 2.0 TDI, który również boryka się z awariami głowicy oraz z problemami z odpowiednim smarowaniem jednostki. Ponadto, w przypadku silników diesla, należy liczyć się z pojawieniem się problemów z turbosprężarką.

Irytujące problemy

Audi A3 ma częste problemy z wentylatorem chłodnicy. W wielu przypadkach ma miejsce uszkodzenie sprzęgiełek w sprężarce klimatyzacji, co powoduje niemożność dostarczenia zimnego powietrza do kabiny samochodu. Użytkownicy niemieckiego samochodu narzekają również na dość szybko wycierającą się gumę pokrywająca niektóre elementy deski rozdzielczej, a także na fałszywe komunikaty komputera pokładowego, który często sygnalizuje usterkę „service due”.

Godny uwagi

Pomimo niektórych niedociągnięć ze strony niemieckiego producenta, głównie pod kątem jednostek napędowych, Audi A3 do doskonałe autko miejskie, którego głównym atutem jest na pewno zawieszenie zapewniające doskonałe prowadzenie. Ponadto do zakupu może skłonić dość przystępna cena oraz bogaty pakiet wyposażenia, które można dodatkowo zamówić. Audi A3 to na pewno samochód godny polecenia dla osób szukających zwinnego, dobrze prowadzącego się auta miejskiego.

Artykuł Co dolega Audi A3? pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.

Thu, 22 Mar 2018 10:26:39 +0000


» Jeździsz dieslem? Sprawdź, co już wkrótce może Cię czekać

Zima to zły czas dla kierowców. Doskonale rozumieją to właściciele aut na olej napędowy, czyli ok. 50% wszystkich samochodów w Polsce. W ich przypadku problem stanowi nie tylko zaśnieżona i pokryta lodem nawierzchnia, ale również codzienne problemy z zapłonem, szczególnie dotkliwe przy naprawdę niskich temperaturach. Co należy zrobić, aby nasz ukochany diesel przetrwał do wiosny […]

Artykuł Jeździsz dieslem? Sprawdź, co już wkrótce może Cię czekać pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.


Zima to zły czas dla kierowców. Doskonale rozumieją to właściciele aut na olej napędowy, czyli ok. 50% wszystkich samochodów w Polsce. W ich przypadku problem stanowi nie tylko zaśnieżona i pokryta lodem nawierzchnia, ale również codzienne problemy z zapłonem, szczególnie dotkliwe przy naprawdę niskich temperaturach. Co należy zrobić, aby nasz ukochany diesel przetrwał do wiosny w jak najlepszym stanie? Jak przygotować się do naprawdę niskich temperatur?

Technologia przegrywa z naturą

Choć motoryzacja w ostatnich latach rozwija się niemal skokowo, nadal nie znaleźliśmy sposobu na uniknięcie problemów wynikających z użytkowania samochodu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Postęp w technologii motoryzacyjnej sprawiał, że nasze samochody stały się dużo lepsze, ale jednocześnie dużo bardziej skomplikowane i wymagające. Niestety, przekłada się to bezpośrednio na coraz większą wrażliwość nowoczesnych konstrukcji na warunki atmosferyczne. Doskonale widać to na przykładzie silników diesla.

„Silniki diesla w kilku elementach mają wyraźną przewagę nad jednostkami napędowymi zasilanymi benzyną” – mówi Tomasz Ostrowski, ekspert Ucando.pl, internetowego sklepu motoryzacyjnego prowadzącego sprzedaż m. in. części do Audi. „Posiadają wyższą sprawność, a więc potrafią pozyskać więcej energii mechanicznej ze spalanego paliwa. Wadą nowoczesnych silników wysokoprężnych jest jednak to, że rozgrzewają się znacznie dłużej, przez co dużo później uzyskują temperaturą dla nich optymalną”. Przy niskich temperaturach przekłada się to bezpośrednio na problemy z eksploatacją na krótkich trasach oraz – w pierwszej kolejności – z zapłonem.

Przygotuj diesla do zimy

Aby zminimalizować szkody, jakie zimą może spowodować odpalanie nowoczesnych diesli, należy odpowiednio przygotować auto jeszcze przed nastaniem pierwszych mrozów.

Przede wszystkim należy sprawdzić dokładnie świece żarowe, które stanowią jedne z kluczowych elementów silnika wysokoprężnego. Konstrukcja silnika diesla nie przewiduje czynnika inicjującego w postaci iskry, dlatego inicjacja zapłonu zależy niemal wyłącznie od sprawności świec żarowych, które muszą rozgrzać komorę spalania do temp. ok. 600ºC. Zły stan świec zimą dodatkowo pogłębia problemy z uruchomieniem auta.

Drugim niezwykle ważnym dla diesla czynnikiem wpływającym na problemy z zapłonem przy niskich temperaturach jest paliwo oraz filtr paliwa. Słaba jakość paliwa oraz zużyty filtr zimą mogą nie tylko utrudnić rozruch silnika, ale nawet zupełnie to uniemożliwić. W przypadku oleju napędowego możliwe jest stosowanie specjalnych dodatków obniżających temperaturę mętnienia paliwa (tzw. depresatory), które do pewnego stopnia zapobiegają blokowaniu filtra. Jeśli chodzi o sam filtr, to tu ratunkiem jest jedynie jego wymiana jeszcze przed spadkiem temperatury, a także usunięcie ewentualnej wody z odstojnika.

Artykuł Jeździsz dieslem? Sprawdź, co już wkrótce może Cię czekać pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.

Wed, 06 Dec 2017 09:48:39 +0000


» Pierwsze autonomiczne Audi już za 4 lata!

W trakcie corocznego spotkania, które miało miejsce w siedzibie głównej Audi nie tylko podsumowano miniony rok, ale także zdradzono nieco planów na przyszłość. Wiemy już, że niemiecki koncern planuje wypuszczenie pierwszego, autonomicznego samochodu w 2021 roku. Sam trend, jaki wyznaczył sobie niemiecki producent jest mocno przyszłościowy. Audi ma zamiar postawić bardzo mocno na samochody elektryczne […]

Artykuł Pierwsze autonomiczne Audi już za 4 lata! pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.


W trakcie corocznego spotkania, które miało miejsce w siedzibie głównej Audi nie tylko podsumowano miniony rok, ale także zdradzono nieco planów na przyszłość. Wiemy już, że niemiecki koncern planuje wypuszczenie pierwszego, autonomicznego samochodu w 2021 roku.

Sam trend, jaki wyznaczył sobie niemiecki producent jest mocno przyszłościowy. Audi ma zamiar postawić bardzo mocno na samochody elektryczne oraz te, które będą mogły być prowadzone bez konieczności ingerencji kierowcy. Ten ambitny plan ma zacząć być wdrażany już w najbliższych miesiącach, w efekcie czego, pierwszy autonomiczny pojazd Audi zobaczymy na rynku w 2021 roku.

Oczywiście, w pełni autonomiczny poziom jazdy można uzyskać dopiero przy piątym poziomie (skala autonomiczności to 1-5). Wiadomo już, że w przyszłym roku na rynek ma zostać wypuszczone Audi A8, które będzie mogło pochwalić się 3 stopniem autonomiczności. Dodatkowo, fakt, iż Audi należy do grupy VAG, w której skład wchodzą między innymi Skoda czy przede wszystkim Volkswagen sprawia, iż w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się zwiększenia ilości pojazdów elektrycznych i autonomicznych także w zakresie pozostałych dwóch marek.

Według ambitnych planów marki Audi do 2020 roku samochód wypuści na rynek przynajmniej 5 nowych samochodów elektrycznych. Jeszcze większe wrażenie robią plany Audi wyznaczone do 2025 roku, do kiedy samochody elektryczne/autonomiczne Audi mają stanowić 1/3 łącznej ilości sprzedawanych nowych modeli.

Artykuł Pierwsze autonomiczne Audi już za 4 lata! pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.

Sun, 28 May 2017 18:04:19 +0000


» Sonda lambda i jej charakterystyka

Pierwsze sondy, czujniki spalania w układzie wydechowym pojawiły się w produkcji samochodów w 1980 roku. W tamtym okresie ich montowanie nie było jednak obowiązkowe, dopiero przepisy wprowadzone we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, wymusiły produkcję tego czujnika na skalę masową. Było tak ze względu na chęć ograniczenia emisji spalin do atmosfery, zwłaszcza w dużych miastach. Jakim działaniem […]

Artykuł Sonda lambda i jej charakterystyka pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.


Pierwsze sondy, czujniki spalania w układzie wydechowym pojawiły się w produkcji samochodów w 1980 roku. W tamtym okresie ich montowanie nie było jednak obowiązkowe, dopiero przepisy wprowadzone we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, wymusiły produkcję tego czujnika na skalę masową. Było tak ze względu na chęć ograniczenia emisji spalin do atmosfery, zwłaszcza w dużych miastach.

Jakim działaniem charakteryzuje się sonda układu wydechowego?

Sonda tego typu to bardzo mały czujnik, który mierzy skład mieszanki powietrzno-paliwowej. Jest to potrzebne by paliwo, spalało się w maksymalnie efektywny sposób. Mieszanka ta musi mieć idealne proporcje. Za świetną proporcję uważa się stosunek jednego kilograma spalonego paliwa do nieco poniżej piętnastu kilogramów powietrza zużytego w tym procesie. Tak więc inżynierowie zdecydowali, że optymalnym miejscem dla tego czujnika będzie przestrzeń między silnikiem a katalizatorem w układzie wydechowym.

Zależnie od wyniku pomiaru sonda następnie udostępnia wytyczne dla korekty mieszanki paliwowej, która ma wziąć udział w procesie spalania. Prawidłowa temperatura dla działania sondy to około trzystu stopni Celsjusza. Dlaczego ta informacja jest ważna? Dlatego, że w przypadku wyjazdów na krótkim dystansie bardzo rzadko się zdarza, by czujnik osiągnął, wymaganą dla jego funkcjonowania temperaturę. Oczywiście będzie to uwzględniało jaka mieszanka paliwowa dostaje się do komory spalania. Dlatego, krótkie i na przykład codzienne wyjazdy na miasto niekoniecznie są ekonomiczne dla budżetu domowego kierowcy.

Sonda lambda – co zrobić z uszkodzonym czujnikiem?

Niestety, niewielkie są możliwości przedłużania okresu prawidłowej funkcjonalności sondy. W każdej sondzie lambda liczy się jakość mieszanki chemicznej, z którą ma ona kontakt. Zaś cechą, na którą mamy wpływ jest jakość dostarczanego paliwa. Więc tankując paliwo wyższej jakości, zwiększamy żywotność czujnika. Logicznym jest więc, że kluczową cechą w wyborze i kupnie właściwej dla nas sondy lambda jest jej odporność.

Polecane sondy lambda, niekoniecznie są najdroższymi modelami. Mogą to być modele w średniej kategorii cenowej nieco powyżej stu złotych. Liczy się ich faktyczna dokładność i odporność. Łatwo można to sprawdzić po recenzjach kupujących w internecie lub w konsultacjach z kilkoma specjalistami znającymi się na tym temacie. Uszkodzona sonda lambda powinna trafić w ręce fachowców z serwisu. Może ją charakteryzować:

Artykuł Sonda lambda i jej charakterystyka pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.

Wed, 05 Apr 2017 13:28:26 +0000


» Audi Q4 zadebiutuje za 2 lata

Według nieoficjalnych informacji przytaczanych przez zagraniczną prasę, dynamiczny rozwój gali modelowej Audi ma sprawić, iż w przeciągu najbliższych dwóch lat zobaczymy nowego, lifestylowego SUV’a z czterema pierścieniami na przedzie – mowa o Audi Q4. Plany niemieckiego koncernu zakładają posiadanie nawet 60 modeli w ofercie do 2020 roku. Aby założenia mogły zostać zrealizowane, Audi musi nieco […]

Artykuł Audi Q4 zadebiutuje za 2 lata pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.


Według nieoficjalnych informacji przytaczanych przez zagraniczną prasę, dynamiczny rozwój gali modelowej Audi ma sprawić, iż w przeciągu najbliższych dwóch lat zobaczymy nowego, lifestylowego SUV’a z czterema pierścieniami na przedzie – mowa o Audi Q4.

Plany niemieckiego koncernu zakładają posiadanie nawet 60 modeli w ofercie do 2020 roku. Aby założenia mogły zostać zrealizowane, Audi musi nieco przyspieszyć w zakresie premier, pamiętając oczywiście o jak najwyższej jakości oferowanych samochodów. W związku z tym, już w przeciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy mogli mieć okazję podziwiać nowe Audi Q4, które ma być lifestylowym SUV’em.

Sama nazwa wskazuje na to, że auto będzie plasowane pomiędzy Audi Q5 oraz Q3. Wiadomo już, że nowy SUV ma być o ok. 11 centymetrów dłuższy w porównaniu z mniejszym SUV’em niemieckiego koncernu. Wiele wskazuje na to, że nowe Audi Q4 będzie posiadało pod maską motory z nowej gamy silnikowej. Podstawową jednostką napędową ma być benzynowy silnik 1,5 litra. Wiadomo już także, że w ofercie na 99% będzie można znaleźć wersję elektrycznych lub hybrydowych rodzajów napędu. Nieoficjalne informacje wspominają o najbardziej ekstremalnej wersji Audi Q4 i oznaczeniu RS, które może generować nawet 400 KM mocy.

Audi Q4 zadebiutuje w salonach za 2 lata.

Artykuł Audi Q4 zadebiutuje za 2 lata pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.

Sat, 18 Mar 2017 19:14:51 +0000


» Niezbędne wsparcie dla posiadaczy Audi

Będąc kierowcą, trzeba zwracać uwagę na wszystko: prawidłowe działanie silnika, wymianę opon we właściwym czasie czy też codzienny rytuał sprawdzenia działania wszystkich świateł. Audi należy do samochodów, które posiadają wysoką klasę użytkowania, są bezpieczne a także jak wszystkie auta po pewnym czasie dotyka je eksploatacja. Niemiecki producent postarał się o zapewnienie wszelkich wygód dla posiadacza […]

Artykuł Niezbędne wsparcie dla posiadaczy Audi pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.


Będąc kierowcą, trzeba zwracać uwagę na wszystko: prawidłowe działanie silnika, wymianę opon we właściwym czasie czy też codzienny rytuał sprawdzenia działania wszystkich świateł. Audi należy do samochodów, które posiadają wysoką klasę użytkowania, są bezpieczne a także jak wszystkie auta po pewnym czasie dotyka je eksploatacja. Niemiecki producent postarał się o zapewnienie wszelkich wygód dla posiadacza każdego modelu:

Niezastąpione części do Audi

Różnorodność elementów, z jakich składa się każde auto jest ogromna, toteż kiedy zdarzy się konieczność wymiany jakiegoś komponentu, warto wybrać najwyższą klasę produktów, aby mieć pewność co do gwarancji czy też poprawnego działania.

Części samochodowe, które mogą okazać się niezbędne do wymiany po pewnym czasie jazdy, czy też w wyniku niespodziewanej awarii są w szczególny sposób posegregowane w danych działach. Można zatem wybierać części do Audi z zakresu:

Wszystko musi ze sobą doskonale współgrać, toteż tak ważne jest stworzenie optymalnej opieki nad autem jakim jest Audi, które swoiście uznane jest za należące do jednych z wiodących prym wśród marek samochodowych.

Dbałość o każdy szczegół

Systematyczne serwisowanie oraz staranne i umiejętne prowadzenie pojazdów przyczyniają się do możliwości dłuższego użytkowania konkretnego modelu jak i przedłużenia jego żywotności. Tak ważne jest zatem to, aby znać swój samochód na wylot. Z kolei wiedząc o aktualnej usterce, warto od razu udać się do warsztatu, w którym ekspresowo zostanie naprawiona uszkodzona czy też wyeksploatowana część.

Czy to posiadamy wersję Audi w formie sedan coupe, hatchback, crossover, jeep, kabriolet, roadster czy SUV, to każdy z nich prędzej czy później będzie musiał mieć styczność z wymianą zużytkowanych części. Dzięki temu jazda będzie na nowo zachwycać swoją płynnością. Wykonywanie wszelkich manewrów kierowniczych stanie się na nowo precyzyjne i wygodne. Najważniejszy jest spokój o to, że auto jest cały czas w świetnej formie o każdej porze roku.

Artykuł Niezbędne wsparcie dla posiadaczy Audi pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.

Wed, 08 Feb 2017 14:17:34 +0000


» Audi z rekordem sprzedaży za 2016 rok

Niemiecki koncern motoryzacyjny w 2016 roku w dużym stopniu odświeżył swoją gamę modelową, co przełożyło się na wyniki. 2016 rok był bardzo udany dla firmy z Ingolstadt. Według oficjalnych informacji niemieckiej firmy, w 2016 roku na całym świecie zarejestrowano łącznie 1 871 350 nowe egzemplarze z czterema pierścieniami na masce. Wzrost w porównaniu do 2015 roku […]

Artykuł Audi z rekordem sprzedaży za 2016 rok pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.


Niemiecki koncern motoryzacyjny w 2016 roku w dużym stopniu odświeżył swoją gamę modelową, co przełożyło się na wyniki. 2016 rok był bardzo udany dla firmy z Ingolstadt.

Według oficjalnych informacji niemieckiej firmy, w 2016 roku na całym świecie zarejestrowano łącznie 1 871 350 nowe egzemplarze z czterema pierścieniami na masce. Wzrost w porównaniu do 2015 roku nie jest może imponujący, bo wynosi dokładnie 3,8%, ale Audi ma powody do zadowolenia ze względu na fakt, iż wzrosty zostały odnotowane we wszystkich kluczowych dla niemieckiego przedsiębiorstwa – mowa o Europie, Ameryce Południowej oraz Azji i Pacyfiku gdzie odnotowano kolejno wzrosty rzędu 7,6%, 5,3% oraz 0,5%.

Najpopularniejszym samochodem z gamy modelowej Audi okazał się jeden z flagowych pojazdów od lat, czyli Audi A4. W poprzednim roku, na ten model zdecydowało się łącznie 337,5 tys. kierowców z całego świata. Sporym osiągnięciem może pochwalić się także Audi Q7, które notując wzrost rzędu 43,6% względem minionego roku, dostarczone zostało w ilości 102 200 egzemplarzy.

Doskonałymi wynikami sprzedażowymi mogą się pochwalić także sportowe modele Audi o oznaczeniu R oraz RS, które po raz pierwszy w historii sprzedały się łącznie w ilości przeszło 20 tys. egzemplarzy w skali roku. Tutaj prym wiodło Audi R8, które zostało dostarczone do 2 890 kierowców z całego świata.

Artykuł Audi z rekordem sprzedaży za 2016 rok pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.

Sat, 28 Jan 2017 18:31:40 +0000


» Audi A8

Samochody Audi A8 do luksusowa seria pojazdów produkowanych od 1994 roku przez koncern Audi AG. Jest to pierwszy od 1997 roku seryjnie produkowany samochód osobowy, którego konstrukcja wykonana jest wyłącznie z aluminium. Audi A8 D2 Model Audi A8 D2 to następca znanego modelu Audi V8, jednakże koncern nie zbudował do jak poprzednika z lichej blachy, […]

Artykuł Audi A8 pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.


Samochody Audi A8 do luksusowa seria pojazdów produkowanych od 1994 roku przez koncern Audi AG. Jest to pierwszy od 1997 roku seryjnie produkowany samochód osobowy, którego konstrukcja wykonana jest wyłącznie z aluminium.


Audi A8 D2

Model Audi A8 D2 to następca znanego modelu Audi V8, jednakże koncern nie zbudował do jak poprzednika z lichej blachy, tylko w całości z aluminium, co pozwoliło na zredukowanie masy pojazdu. D2 występowało w dwóch wersjach – zwykłej oraz w wersji A8L, czyli z przedłużonym rozstawem osi. Poza standardowym napędem na przednią oś, model ten był produkowany również ze słynnym napędem Quattro, czyli na cztery koła wykorzystujący układ Torsen. Najmniejsza jednostka napędową jaka była montowana w A8 D2 było 2.5 TDI w układzie V6 o mocy 150 KM, była także 180 konna wersja tego silnika. Wysokoprężnym silnikiem był także 3.3 TDI V8 z 225 konnym zapasem mocy, jednakże większą gamę stanowiły silniki benzynowe wśród których znalazły się 2.8 V6 o mocy 174 KM, którego przerobiono w 1996 roku i podniesiono jego moc do 193 KM, 3.7 V8 o mocy 230 i 260 KM oraz najbardziej znana i niezawodna jednostka 4.2 V8 o mocy ponad 300 KM. W 2001 roku Audi wprowadziło do tego modelu silnik 6.0 W12 o mocy 420 KM, w którym jak i w tych mocniejszych wersjach silnikowych, zblokowano elektronicznie prędkość maksymalną do 250 km/h. Pierwszego faceliftingu A8 D2 doczekało się w roku 1999, kiedy to zmodernizowane zostały przednie reflektory oraz wnętrze pojazdu. I generację w której standardowe wyposażenie obejmowało m.in klimatyzację elektroniczną oraz sześć poduszek powietrznych, produkowano do roku 2002. Na bazie I generacji standardowego D2, zbudowano sportową wersję z silnikiem 4.2 V8 o mocy 340, a po 1999 roku – 360 KM. Audi S8 D2, bo o nim mowa, posiadało zmodyfikowany układ hamulcowy i zawieszenia, inne koła oraz sportowe akcenty karoserii.

Audi A8 D3

Pierwszy model Audi A8 D3 na rynek trafił 2 listopadzie 2002 roku. W tym modelu powiększono wymiary nadwozia oraz rozstaw osi, oraz tak jak w poprzedniku występowała wersja standardowa oraz z przedłużonym rozstawem osi A8L. Do znanych już jednostek napędowych po roku 2005 zostały dołączone silniki z układem FSI. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji, D3 posiadało 6-biegową automatyczną skrzynię biegów Tiptronic, oraz występowało z napędem przednim oraz Quattro. Pierwszy facelifting A8 D3 przeszło w roku 2005, kiedy zmodernizowano wygląd atrapy chłodnicy dla wersji 6.0 W12, a następnie V8. Od sierpnia 2007 roku D3 produkowane było już w drugim faceliftingu, w którym dużo bardziej Audi zmieniło systemy wspomagające kierowcę i wprowadziło nowe, takie jak Audi Side Assist, który wykrywał pojazdy w martwym polulusterek bocznych, oraz  Audi Lane Assist, który reagował gdy kierowca chciał zmienić pas jazdy, bez użycia sygnalizacji.

Audi A8 D4

Audi A8 D4 rozpoczęto produkować wiosną 2010 roku i zostało oparte na opracowanej przez koncern Volkswagen Group płycie podłogowej MBL oraz wykorzystana została technologia Audi Space Frame, czyli aluminiowego nadwozia, znana z poprzednich generacji A8. Wśród jednostek napędowych nie ma dużego wyboru, ponieważ Audi wprowadziło tylko trzy silniki benzynowe i dwa wysokoprężne (TDI). Standardowo jak w poprzednich wersjach A8, D4 występuje w standardowej wersji, oraz w wersji z przedłużonym rozstawem osi. Nowością koncern Audi pochwalił się w 2012 roku i było to Audi A8 Hybrid, wyposażone w silnik 2.0 TFSI i silnik elektryczny. Obydwa silniki wytwarzają moc 185 kW, czyli 245 KM. Samochód tylko na napędzie leketrycznym jest w stanie przejechać odcinek trzech kilometrów ze stała prędkością 60 km/h, a prędkość maksymalna może wynieść 100 km/h. Dużym plusem jest spalanie, które wynosi około 6,3 l/100 km. Na pierwszą wersje liftingową nie trzeba było długo czekać, ponieważ w 2013 roku wyposażony w kierunkowskazy technologii LED, reflektory LED-owe, czy funkcję doświetlania zakrętów opartego na systemie GPS Audi A8 D4 opuściło fabrykę. Dodatkowo lifting obejmował także karoserię, w której zmodernizowano przednią i tylną część samochodu, zastosowano także mocniejsze silniki, które mają zużywać mniej paliwa. Równocześnie z wypuszczeniem wersji poliftowej, Audi zaprezentowało usportowioną wersję S8 D4. Najmocniejsza w historii wersja S8 wyposażona jest w silnik 4.0 TFSI o mocy 520 KM i przyspieszeniu do 100 km/h w 4.2 s. Również w 2013 roku Audi zaprezentowało wersję A8 W12 Exclusive, która została wyprodukowana tylko w 50 egzemplarzach. Rok później koncern pochwalił się fabryczną opancerzoną wersją A8 L Security, która została stworzona z myślą o najbardziej wymagających klientach i spełnia wymogi odporności balistycznej na strzał z amunicji przeciwpancernej stosowanej przez wojska NATO oznaczonej jako VR7. W 2015 roku Audi zaprezentowało kolejną odsłonie modelu Security, w którym odporność pancerza została podniesiona do klasy VR9. W tym samym czasie świat ujrzał model Audi S8 Plus, w którym zamontowano niezwykle mocny silnik 4.0 TFSI BiTurbo o mocy 605 KM.

Artykuł Audi A8 pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.

Thu, 22 Dec 2016 13:18:53 +0000


» 450 KM w policyjnym Audi!

O tym, że samochody policyjne muszą charakteryzować ponadprzeciętnymi osiągnięciami wiemy wszyscy. Jednak silnik, w jaki wyposażone zostanie nowe Audi, jakie nabyła australijska policja robi spore wrażenie – mowa o jednostce napędowej generującej aż 450 KM! Taka moc połączona z niesamowitym wyglądem Audi S7 Sportback, bo o tym samochodzie mówimy robi ogromne wrażenie. Wydaje się, że […]

Artykuł 450 KM w policyjnym Audi! pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.


O tym, że samochody policyjne muszą charakteryzować ponadprzeciętnymi osiągnięciami wiemy wszyscy. Jednak silnik, w jaki wyposażone zostanie nowe Audi, jakie nabyła australijska policja robi spore wrażenie – mowa o jednostce napędowej generującej aż 450 KM!

audi-s7-sportback-policeTaka moc połączona z niesamowitym wyglądem Audi S7 Sportback, bo o tym samochodzie mówimy robi ogromne wrażenie. Wydaje się, że australijska policja nigdy więcej nie będzie miała problemów ze ściganiem prawdziwych przestępców. Jakimi osiągami charakteryzować się będzie najnowszy nabytek australijskiej policji?

450-konny silnik V8, w jaki wyposażone zostało Audi S7 Sportback pozwoli rozpędzać się od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 4,6 sekundy, zaś prędkość maksymalna pojazdu została elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Osiągi te zostały wyciągnięte z pojemności czterech litrów, zaś maksymalny moment obrotowy pojazdu wyniesie 550 Nm.
Wygląd auta nie jest przypadkowy – zadecydowali o nim użytkownicy australijskiego Facebooka. Samochód ma stanowić reklamę dla australijskiego komisariatu, w jakim ma docelowo służyć.

A co Wy sądzicie o takim radiowozie? Widzielibyście takie auta w polskiej policji?

Artykuł 450 KM w policyjnym Audi! pochodzi z serwisu Blog motoryzacyjny Audi-Blog.pl.

Sat, 22 Oct 2016 18:16:59 +0000do góry